Words Are Very Unnecessary: Selen Ansen & Mehtap Baydu

Bir video performans olarak kurgulanan “Koza”, Mehtap Baydu’nun gündelik hayat deneyimleri çerçevesinde etkileşimde bulunduğu otuz üç erkeğin gömleklerini kullanarak yaptığı ve kendi çıplak bedeni etrafına ördüğü kozayı merkezine alır. Önce gömleklerin sahiplerinin fotoğraflarını çeken Baydu, sonra bu gömleklerden elde ettiği şeritlerle kendine bir koza örmek için Almanya’nın Kassel kentindeki documenta-Halle’nin boş mekânına yerleşir. On sekiz gün boyunca seyircisiz gerçekleşen bu performansa video kaydı, sanatçının çektiği fotoğraflar ve ürettiği koza tanıklık eder.

Bu video Tarabya Kültür Akademisi tarafından, Arter’in işbirliğiyle hazırlanmıştır.

The curator of “Words Are Very Unnecessary”, one of the opening exhibitions of our new building, Selen Ansen engages in conversation with Mehtap Baydu about her work “Cocoon”.

Envisioned as a video performance, the work centres on the cocoon Mehtap Baydu has knitted around her naked body using the shirts of thirty-three men with whom she interacted on a daily basis. Baydu took photos of the male owners of the shirts preceding the performance, then secluded herself in the spare space of documenta-Halle in Kassel, Germany to knit herself a cocoon with the strips she from these shirts. Realised without the presence of an audience in eighteen days, the performance is testified by video footage, the artist’s photographs and the cocoon she has produced.

This video is realized by Kulturakadamie Tarabya in collaboration with Arter.